Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer recognition
Customer-specific caching
Individual prices
PayPal payments
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Brevo Tracking Cookies
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Google Analytics
Track device being used
VW Crafter, MAN TGE
- Order number: HS1895120255551.XYZ.1000
- Supplier Name: delta4x4
VW Crafter / MAN TGE Complete Wheel Set – HANMA 18x9 with LODER AT#1 255/55R18 + 20 mm...more
Product information "Complete Wheel Set Hanma 18x9 | Loder AT#1 + Wheel Arch Extensions"
VW Crafter / MAN TGE Complete Wheel Set – HANMA 18x9 with LODER AT#1 255/55R18 + 20 mm Fender Extensions + 26 mm Universal Fender Flares (per side)
Offer: 4x HANMA alloy wheels with our LODER AT#1 tires, Forma wheel arch extensions PU 20 mm (per side), and universal fender flare lips 26 mm.
Note: The Loder AT1 features white lettering on one side. If you do not want the white lettering mounted facing outward, please let us know when placing your order.
| Suitable for model | VW Crafter and MAN TGE from 2017- |
| Certification | TÜV parts certificate |
| EC Type Approval Number | |
| Alloy Wheel Dimension | 18x9J |
| Offset | ET 25 mm |
| Bolt Pattern | 5/120mm |
| Color | Matte Black |
| Dimension: | 255/55R18 118T |
| Markings: | M+S, Snowflake, Alpine symbol |
| Weight: | Approx. 19 kg |
| Load Index: | 118 (1,320 kg) |
| Speed Index: | T (up to 190 km/h) |
| Rolling Index: | C2 |
| Wet Grip: | D |
| Noise: | 73dB(B) |
| Note | Offer without TPMS! Please order separately if required! (END CUSTOMER OFFER!) |
| Scope of Delivery | 4 HANMA alloy wheels with Lodertire AT#1, 20 mm Fender Flares, 26 mm universal fender flare extensions, mounting and balancing, TÜV certificate. |
Related links to "Complete Wheel Set Hanma 18x9 | Loder AT#1 + Wheel Arch Extensions"
Hersteller delta4x4
delta4x4 more
Supplier information "delta4x4"
delta4x4
Read, write and discuss reviews...more
Customer evaluation for "Complete Wheel Set Hanma 18x9 | Loder AT#1 + Wheel Arch Extensions"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!