Fiat Ducato Light, Peugeot Boxer, Citroën Jumper from 2014, Opel Movano from 2021
Prices incl. VAT plus shipping costs
Free delivery within DE & AT!
Ready to ship in ca. 1 - 3 weeks
- Order number: KBRG18511825555.XYZ.1000
- Supplier Name: delta4x4
Fiat Ducato Light (from 2014) Complete Wheel Set consisting of 4x Klassik_B Rugged Gunmetal with Loder AT#1
Set of 4x Klassik_B Rugged Gunmetal alloy wheels 18x8.5 with our LODER AT#1 255/55R18 – including tire mounting, balancing – free shipping within Germany!!
The Lodertire features 3PMSF certification and is therefore legally approved for year-round use!
| Suitable for model | Fiat Ducato Light, Peugeot Boxer, Citroën Jumper from 2014 / Opel Movano from 2021 |
| Certification | TÜV parts certificate |
| EC Type Approval Number | |
| Alloy Wheel Dimension | 18x8.5J |
| Offset | ET 45 mm |
| Bolt Pattern | 5/118 mm (Center bore 71.1 mm) |
| Color | Matte Black |
| Dimension: | 255/55R18 118T |
| Markings: | M+S, Snowflake, Alpine symbol, 3PMSF |
| Weight: | Approx. 19 kg |
| Load Index: | 118 (1,320 kg) |
| Speed Index: | T (up to 190 km/h) |
| Rolling Index: | C2 |
| Wet Grip: | D |
| Noise: | 73dB(B) |
| Note | Offer without TPMS! Please order separately if required! Not suitable for Light models with 8/9-speed automatic transmission! (Bolt pattern 5/130) |
| Scope of Delivery | 4 Klassik_B alloy wheels with Loder Tire AT#1, mounting and balancing, certificate (including shipping within Germany) |
Note: The Loder AT1 features white lettering on one side. If you do not want the white lettering mounted facing outward, please let us know when placing your order.
delta4x4