Ford Transit (F*D | 2024 -) alloy wheel Klassik It doesn’t get more classic than this. The “Klassik” from delta is simply timelessly beautiful. Now this alloy wheel also enhances the new Transit. Despite its matte black powder-coated...
- Order number: AFPC6C0407FM.XYZ.1000
- Supplier Name: delta4x4
- Weight: 19 kg
Ford Transit (F*D | 2024 -) alloy wheel Klassik
It doesn’t get more classic than this. The “Klassik” from delta is simply timelessly beautiful. Now this alloy wheel also enhances the new Transit. Despite its matte black powder-coated finish, the rim impresses with a load capacity of 1,200 kg, making it an excellent base even for converted panel vans and camper vans.
The wheel can, for example, be equipped with the Lodertire AT#1 in sizes 235/55 R18 and 255/55 R18.
| Approval | TÜV parts certificate |
| For model | Ford Transit Custom (F*D | 2024 -) |
| Material | Aluminium |
| EC type approval number |
|
| EAN | 4250010740052 |
| Manufacturing | Cast wheel |
| Construction | One-piece |
| Dimension | 18x8.5J |
| Offset (ET) | 40mm |
| Bolt pattern | 6 x 120mm |
| Center bore | 74.6 mm |
| Weight | approx. 17 kg |
| Scope of delivery | Wheel, 6x bolts/nuts |
| Winter suitability | Yes |
| Max. load capacity | 1,200 kg |
| Notes: |
|
delta4x4