Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer recognition
Customer-specific caching
Individual prices
PayPal payments
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Brevo Tracking Cookies
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Google Analytics
Track device being used
Porsche Cayenne – Klassik_B Rugged Matte Black Alloy Wheel 18x8.5" Certification Strength certificate Suitable for Porsche Cayenne (all...
- Order number: RFSB5D0347C.XYZ.1000
- Supplier Name: delta4x4
- Weight: 17,5 kg
Porsche Cayenne – Klassik_B Rugged Matte Black Alloy Wheel 18x8.5" ...more
Product information "Alloy Wheel Klassik_B Rugged Matte Black"
Porsche Cayenne – Klassik_B Rugged Matte Black Alloy Wheel 18x8.5"
| Certification | Strength certificate |
| Suitable for | Porsche Cayenne (all model series) |
| Material | Aluminium |
| EU Type Approval Number |
|
| EAN | 4250010741257 |
| Manufacturing | Cast wheel |
| Construction | One-piece design with bolted Rugged ring |
| Dimension |
|
| Offset (ET) | 34mm |
| Bolt Pattern | 5x 130 mm |
| Center Bore | 71.6 mm |
| Weight | from approx. 15.5 kg |
| Scope of Delivery | Wheel, 5 x bolts/nuts |
| Winter Suitability | Yes |
| Max. Load Capacity | 1,100 kg |
| Notes: |
|
Related links to "Alloy Wheel Klassik_B Rugged Matte Black"
Hersteller delta4x4
delta4x4 more
Supplier information "delta4x4"
delta4x4
Read, write and discuss reviews...more
Customer evaluation for "Alloy Wheel Klassik_B Rugged Matte Black"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Hint!