Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer recognition
Customer-specific caching
Individual prices
PayPal payments
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Brevo Tracking Cookies
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Google Analytics
Track device being used
VW T6, T6.1
€3,546.20 *
Prices incl. VAT plus shipping costs
Free delivery within DE & AT!
Delivery time on request
- Order number: KBS185120235551.XYZ.1000
- Supplier Name: delta4x4
VW T6, T6.1 – Complete Wheel Set Klassik_B 18x8.5 with Loder AT#1 235/55 R18 ...more
Product information "Komplettradsatz Klassik_B 18x8.5 | Loder AT1 235/55R18"
VW T6, T6.1 – Complete Wheel Set Klassik_B 18x8.5 with Loder AT#1 235/55 R18
Set of 4x Klassik alloy wheels 18x8.5" with LODER AT#1 235/55R18 – including tire mounting, balancing, and free shipping within Germany!
The Lodertire carries the 3PMSF certification and is therefore legally approved for year-round use!
| Suitable for model | VW T6 - T6.1 |
| Certification | TÜV parts certificate |
| EU Type Approval Number | |
| Alloy Wheel Dimension | 18x8.5J |
| Offset | ET 40 mm |
| Bolt Pattern | 5/120mm |
| Color | Matte Black |
| Dimension: | 235/55R18 118T |
| Markings: | M+S, Snowflake, Alpine symbol, 3PMSF |
| Weight: | approx. 19 kg |
| Load Index: | 118 (1,320 kg) |
| Speed Index: | T (up to 190 km/h) |
| Rolling Index: | C2 |
| Wet Grip: | D |
| Noise: | 73dB(B) |
| Note | Offer without TPMS! Please order separately if required! |
| Scope of Delivery | 4 Klassik_B alloy wheels with Lodertire AT#1, mounting and balancing, TÜV certificate (including shipping within Germany) |
Note: The Loder AT1 features white lettering on one side. If you do not want the white lettering mounted facing outward, please let us know when placing your order.
Related links to "Komplettradsatz Klassik_B 18x8.5 | Loder AT1 235/55R18"
Hersteller delta4x4
delta4x4 more
Supplier information "delta4x4"
delta4x4
Read, write and discuss reviews...more
Customer evaluation for "Komplettradsatz Klassik_B 18x8.5 | Loder AT1 235/55R18"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!