VW T5, T6, T6.1 – Alloy Wheel Klassik_B Bronze The Klassik_B is now also available in an 18" BRONZE version. All other details remain identical to the Klassik_B! The beadlock ring can easily be replaced in case of damage and...
- Order number: FYB5C04065MB.XYZ.1000
- Supplier Name: delta4x4
- Weight: 17,5 kg
VW T5, T6, T6.1 – Alloy Wheel Klassik_B Bronze
The Klassik_B is now also available in an 18" BRONZE version. All other details remain identical to the Klassik_B!
The beadlock ring can easily be replaced in case of damage and features the delta4x4 logo.
| Certification | TÜV certificate |
| Suitable for | VW T5, T6, T6.1 |
| Material | Aluminium |
| EC Type Approval Number |
|
| EAN | 4250010742810 |
| Manufacturing | Cast wheel |
| Design | One-piece wheel with bolted black ring and black bolts |
| Bolt Pattern | 5 x 120 mm |
| Center Bore | 65.1 mm |
| Weight | 17.6 kg |
| Notes: |
|
| Winter Suitability | Yes |
| Max. Load Capacity | 1,100–1,250 kg depending on model year |
| Scope of Delivery | Wheel, center cap, 5 nuts, TÜV certificate |
delta4x4