Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer recognition
Customer-specific caching
Individual prices
PayPal payments
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Brevo Tracking Cookies
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Google Analytics
Track device being used
VW Amarok, VW Crafter, MAN TGE
€3,629.50 *
Prices incl. VAT plus shipping costs
Free delivery within DE & AT!
Delivery time on request
- Order number: KBS185120255551.XYZ.1000
- Supplier Name: delta4x4
VW Amarok / Crafter / MAN TGE Complete Wheel Set with Klassik_B Alloy Wheel 18x8.5J and...more
Product information "Complete Wheel Set Klassik_B 18x8.5 | Loder AT1 255/55R18"
VW Amarok / Crafter / MAN TGE Complete Wheel Set with Klassik_B Alloy Wheel 18x8.5J and LODER AT#1 255/55R18 118T
Offer: 4x Klassik_B alloy wheels with our LODER AT#1 in 255/55R18 118T
Note: The Loder AT1 features white lettering on one side. If you do not want the white lettering mounted facing outward, please let us know when placing your order.
| Suitable for model | VW Crafter and MAN TGE from 2017-, and Amarok 2016–2022 |
| Certification | TÜV parts certificate |
| EU Type Approval Number | |
| Alloy Wheel Dimension | 18x8.5J |
| Offset | ET 42.5 mm |
| Bolt Pattern | 5/120mm |
| Color | Matte Black |
| Dimension: | 255/55R18 118T |
| Marking: | M+S, Snowflake, Alpine symbol |
| Weight: | approx. 19 kg |
| Load Index: | 118 (1,320 kg) |
| Speed Index: | T (up to 190 km/h) |
| Rolling Index: | C2 |
| Wet Grip: | D |
| Noise: | 73dB(B) |
| Note | Offer without TPMS! Please order separately if required! (END CUSTOMER OFFER!) |
| Scope of Delivery | 4 Klassik_B alloy wheels with Lodertire AT#1, mounting and balancing, TÜV certificate (including shipping within Germany) |
Related links to "Complete Wheel Set Klassik_B 18x8.5 | Loder AT1 255/55R18"
Hersteller delta4x4
delta4x4 more
Supplier information "delta4x4"
delta4x4
Read, write and discuss reviews...more
Customer evaluation for "Complete Wheel Set Klassik_B 18x8.5 | Loder AT1 255/55R18"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!