VW Amarok
- Order number: MEC6DA21AB0.XYZ.1005
- Supplier Name: delta4x4
- Weight: 17,6 kg
VW Amarok (T1 | 2023 -) alloy wheel HANMA
The delta4x4 Hanma alloy wheel gives the new VW Amarok a powerful and distinctive appearance. With its robust design and high-quality workmanship, it is perfectly suited for demanding off-road use as well as everyday driving on the road. The combination of strength, style, and optimal fit makes the Hanma the ideal choice for those who want to combine performance and character.
The beadlock ring is interchangeable and features the delta4x4 logo. The center cap comes with the delta logo in white.
| Approval | TÜV parts certificate |
| For | ´VW Amarok (T1 | 2023 - ) |
| Material | Aluminium |
| EC type approval number |
|
| EAN | 42500107 39469 |
| Manufacturing | Cast wheel |
| Construction | One-piece with bolted ring |
| Bolt pattern | 6 x 139.7 mm | 18x9 ET21 und ET5 / 18x8.5 ET40 / 17x8 ET40 |
| Center bore | 106.2 mm |
| Weight | 17.6 kg |
|
| Wheel, center cap, 6x bolts/nuts, TÜV parts certificate |
| Winter suitability | Yes |
| Max. load capacity | 1,250 kg |
| Notes: |
|
delta4x4