Toyota Land Cruiser 70 Series (Facelift) Alloy Wheel Klassik_B Matte Black The classic has received a facelift! And what fits better than another classic? Our Klassik_B alloy wheel is just as timeless as the Land Cruiser itself. With a...
- Order number: JJC5F000B00.XYZ.1003
- Supplier Name: delta4x4
- Weight: 17,6 kg
Toyota Land Cruiser 70 Series (Facelift) Alloy Wheel Klassik_B Matte Black
The classic has received a facelift! And what fits better than another classic? Our Klassik_B alloy wheel is just as timeless as the Land Cruiser itself. With an offset of 0 mm, the wheel is perfectly suited for the vehicle. In the “B” version, the wheel is equipped with an aluminum ring. In case of damage, for example scratches from curbs, the ring can easily be replaced.
| Certification | TÜV certificate |
| Suitable for | LC 70 Series |
| Material | Aluminium |
| EU Type Approval Number | |
| EAN | 4250010738707 |
| Manufacturing | Cast, one-piece design with bolted ring |
| Offset | ET 0 (17x8J) |
| Bolt Pattern | 5 x 150 mm |
| Center Bore | 110 mm |
| Weight | 16.9 kg |
| Notes: | Wheel comes without center cap / hubcap |
| Winter Suitability | Yes |
| Max. Load Capacity | 1,400 kg |
| Scope of Delivery | Wheel, 5 x bolts/nuts, TÜV certificate |
Product Safety Information
delta4x4