Citroen Jumpy Spacetourer
- Order number: RJJC5A84065.XYZ.1002
- Supplier Name: delta4x4
- Weight: 17,6 kg
Citroën Jumpy Spacetourer – Alloy Wheel Klassik_B Rugged Matte Black 17"
The Klassik_B serves as the base for this version. However, the new design is primarily defined by the new Rugged ring. Compared to the standard Klassik_B ring, the Rugged ring offers additional advantages. Whether during river crossings or at the car wash, no standing water can accumulate here. The ring is designed so that dirty water can easily drain away. The elaborately machined ring is therefore not only a pure design element, but also a functional advancement. The alloy wheel comes with the Rugged ring in Matte Black.
The beadlock ring can easily be replaced in case of damage and naturally features the delta4x4 logo.
| Certification | TÜV certificate |
| Suitable for | Citroen Jumpy |
| Material | Aluminium |
| EU Type Approval Number |
|
| EAN | 4250010740861 |
| Manufacturing | Cast wheel |
| Design | One-piece with bolted Rugged ring |
| Bolt Pattern | 5 x 108 mm ET40mm |
| Center Bore | 65.1 mm |
| Weight | 17.6 kg |
| Notes: | Matte black finish with black ring and silver bolts |
| Winter Suitability | Yes |
| Max. Load Capacity | 1,250 kg depending on tire dimension |
| Scope of Delivery | Wheel, center cap, 5 x nuts, TÜV certificate |
Note: Images are similar, 5-hole version. Center cap design may vary depending on version!
delta4x4