Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer recognition
Customer-specific caching
Individual prices
PayPal payments
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Brevo Tracking Cookies
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Google Analytics
Track device being used
Fiat Ducato Maxi models
€2,739.98 *
Prices incl. VAT plus shipping costs
Free delivery within DE & AT!
Ready to ship in ca. 1 - 3 weeks
- Order number: SHS185130235551.XYZ.1000
- Supplier Name: delta4x4
Fiat Ducato Maxi (from 2014) – Complete Wheel Set with HANMA Alloy Wheel 18"x8.5 and...more
Product information "Complete Wheel Set Hanma 18x8.5 | Loder AT1 235/55R18"
Fiat Ducato Maxi (from 2014) – Complete Wheel Set with HANMA Alloy Wheel 18"x8.5 and LODER AT#1 235/55R18 118T
Offer: 4x HANMA alloy wheels with our LODER AT#1 and universal fender extension lips
Note: The Loder AT1 features white lettering on one side. If you do not want the white lettering mounted facing outward, please let us know when placing your order.
Free shipping for deliveries within Germany!
| Suitable for model | Fiat Ducato Maxi models (Peugeot Boxer, Citroën Jumper from 2014, Opel Movano from 2021) |
| Certification | TÜV parts certificate |
| EU Type Approval Number | |
| Alloy Wheel Dimension | 18x8.5J |
| Offset | ET 45 mm |
| Bolt Pattern | 5/130mm |
| Color | Matte Black |
| Dimension: | 235/55R18 118S |
| Marking: | M+S, Snowflake, Alpine symbol |
| Weight: | approx. 19 kg |
| Load Index: | 118 (1,320 kg) |
| Speed Index: | T (up to 190 km/h) |
| Rolling Index: | C2 |
| Wet Grip: | D |
| Noise: | 73dB(B) |
| Note | Offer without TPMS! Please order separately if required! |
| Scope of Delivery | 4 Hanma alloy wheels with Lodertire AT#1, 32 mm universal fender flares, mounting and balancing, TÜV certificate (including shipping within Germany) |
Related links to "Complete Wheel Set Hanma 18x8.5 | Loder AT1 235/55R18"
Hersteller delta4x4
delta4x4 more
Supplier information "delta4x4"
delta4x4
Read, write and discuss reviews...more
Customer evaluation for "Complete Wheel Set Hanma 18x8.5 | Loder AT1 235/55R18"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!