Toyota J25 Klassik_B BRONZE / Bronze Alloy Wheel Beadlock wheels are an integral part of the American off-road racing scene. Inspired by this, delta4x4 equipped the “Klassik_B” wheel with a “Flangelock ring.” While the beadlock ring on...
- Order number: FYL6DA4895M.XYZ.1000
- Supplier Name: delta4x4
- Weight: 17,5 kg
Toyota J25 Klassik_B BRONZE / Bronze Alloy Wheel
Beadlock wheels are an integral part of the American off-road racing scene. Inspired by this, delta4x4 equipped the “Klassik_B” wheel with a “Flangelock ring.” While the beadlock ring on US racing wheels clamps the tire securely to the rim and prevents it from rotating even under extreme loads, delta4x4 optimized the beadlock technology for everyday use. On the Klassik_B wheel, the modified “Beadlock ring” serves as a curb and impact protector. It absorbs energy during off-road contact so that the wheel itself remains undamaged. A damaged ring can be replaced easily and cost-effectively.
Optionally, the ring bolts can be customized in different colors.
Note: The bronze finish changes under different lighting conditions from bronze to gold.
| Certification | Parts certificate with individual inspection approval |
| Suitable for | Toyota LandCruiser (J25 | 2024 - ) |
| Material | Aluminium |
| EU Type Approval Number |
|
| EAN | 4250010743138 |
| Manufacturing | Cast wheel |
| Design | One-piece wheel with bolted bronze ring |
| Dimension | 18" x 8.5J |
| Offset (ET) | 48 mm |
| Bolt pattern | 6 x 139.7 mm |
| Center bore | 95 mm |
| Weight | 17.6 kg |
| Scope of delivery | Wheel, center cap, 6x bolts/nuts |
| Winter suitability | Yes |
| Max. load capacity | 1,100 kg |
| Notes: | Bronze version with bronze ring and black bolts |
delta4x4